Jak pozyskać klientów na usługi? Te sposoby wykorzystasz już dziś

Data ostatniej aktualizacji: 10.05.2024

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie biznesu, zdobycie i utrzymanie klientów jest kluczowe dla sukcesu każdej firmy. Bez względu na to, czy prowadzisz małą firmę, czy jesteś freelancerem, skuteczne strategie pozyskiwania klientów mogą znacząco wpłynąć na Twój rozwój i stabilność finansową. Oto kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci przyciągnąć nowych klientów.

Spis treści:

 1. Wskazówki, które pomogą Ci pozyskać klientów
 2. Lista 10 kanałów pozyskiwania klientów
 3. Skuteczny marketing online – nowoczesne rozwiązania
 4. Podsumowanie

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty.

Wskazówki, które pomogą Ci pozyskać klientów

Zanim przejdziemy do konkretnej listy, która pomoże Ci pozyskać nowych klientów dla Twojej firmy, chcielibyśmy zwrócić Twoją uwagę na kilka ważnych rzeczy:

 1. Zrozumienie Twojej grupy docelowej – Pierwszym krokiem w skutecznym pozyskiwaniu klientów jest dogłębne zrozumienie potrzeb i oczekiwań Twojej grupy docelowej. Poświęć trochę czasu na research i ustal, kto jest Twoim klientem idealnym. Zastanów się też nad tym, jaka oferta byłaby świetna dla Twojego potencjalnego klienta, a także jakie są jego rzeczywiste potrzeby. Jeżeli znasz odpowiedzi na te pytania, pozostaje to, jak do takiego potencjalnego klienta dotrzeć – na to odpowiemy w dalszych częściach artykułu.
 2. Sprawdź działania swojej konkurencji – zdefiniuj kto jest Twoją najbliższą konkurencją i sprawdź, jakie wykonują działania, jak pozyskują swoich klientów. Jeżeli prowadzisz biznes lokalny, sprawdź jakie kroki podejmują podobne firmy w największych miastach w Polsce. Jeżeli prowadzisz biznes online, czy świadczysz usługi na terenie całego kraju – znajdź podobne firmy, o większych rozmiarach. Możesz sprawdzić, czy konkurencja posiada stronę internetową, wizytówkę Google, a nawet to, czy konkurencja reklamuje się popularnymi kanałami sprzedaży – Google Ads i Meta Ads. Możesz zrobić to w tych miejscach: Biblioteka reklam Meta, Centrum przejrzystości reklam Google.
 3. Stwórz wyjątkową ofertę – trafienie do potencjalnego klienta to jedno, ale to oferta jest kluczowa, jeśli ma dojść do sprzedaży. Zastanów się nad ofertą, którą będzie bardzo atrakcyjna dla Twojego potencjalnego klienta.

Lista 10 sposobów pozyskania klienta

Poniżej przedstawiamy listę 10 sposobów pozyskiwania klientów, które możesz zastosować właściwie od zaraz. Większość jest totalnie darmowa, a może okazać się być dla Ciebie skutecznym wsparciem podczas skalowania Twojej firmy usługowej.

1. Wykorzystaj darmowe zasięgi social media

Prowadzenie social media jest w dzisiejszych czasach normą. To darmowe narzędzia, które potrafią generować duże zasięgi. Załóż konta firmowe na popularnych social mediach, takich jak: Instagram, Facebook, TikTok i dodawaj regularne treści.

Jeżeli jeszcze tego nie robisz – spróbuj. Dodawaj swoje realizacje, pisz o zaletach korzystania z Twoich usług, jeśli to możliwe – dodawaj zdjęcia i filmy z procesu wykonywania usługi, a także rezultaty. Dziel się tym co robisz na co dzień. Kiedy posty trafią do osoby zainteresowanej, sama się z Tobą skontaktuje.

2. Dziel się swoją wiedzą

Chętnie dziel się swoją wiedzą, zwłaszcza jeśli jest bardzo specjalistyczna. Dzielić nią możesz się właśnie w social mediach, czy na portalach typu LinkedIn – gdzie możesz poznać także innych specjalistów z Twojej dziedziny i dzielić się doświadczeniami.

Twoje posty będą potwierdzeniem tego, że naprawdę znasz się na rzeczy, a tym sposobem przyciągniesz do siebie potencjalnych klientów.

3. Grupy na Facebook’u

Grupy na Facebook’u mogą okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza, jeśli działasz lokalnie. Możesz dołączyć do grup tematycznych Twojego miasta i zaoferować swoje usługi (jeśli na grupie jest to akceptowane przez administratorów).

Dołącz do grupy i pokaż, czym się zajmujesz, możliwe że jeden post wystarczy, abyś zdobył klienta dla Twojego biznesu.

4. Cold Call’e

Cold call to nic innego, jak wykonanie telefonu do firmy/osoby potencjalnie zainteresowanej Twoją usługą i przedstawienie swojej oferty, czy zachęcenie do skorzystania z Twoich usług. Jeżeli zdecydujesz się przeprowadzać Cold call’e, staraj się uzyskać numer telefonu bezpośrednio do właściciela firmy, bądź bezpośrednio do osoby, która może skorzystać z Twoich usług.

Zaplanuj, co chcesz przedstawić w pierwszym kontakcie z potencjalnym klientem, postaraj się od początku zainteresować swoją usługą, nie skupiaj się na szczegółach usługi, a na potrzebach Twojego potencjalnego klienta.

5. Wizytówki

Produkcja własnych wizytówek nie kosztuje wiele, a mogą przydać się podczas spotkania z potencjalnym klientem, nawet jeśli jest ono przypadkowe – i tak się zdarza.

W internecie znajdziesz mnóstwo kreatorów wizytówek, które będziesz mógł zaprojektować sam. Wiele kreatorów działa na zasadzie systemu drag and drop – wybierzesz elementy, kolory, dodasz tekst i gotowe.

Wizytówka powinna być prosta i przekazywać najważniejsze informacje. Na wizytówce na pewno powinny znaleźć się elementy takie jak:

 • Nazwa twojej firmy
 • Twoje imię i nazwisko
 • Numer telefonu
 • Adres mailowy
 • Adres lokalny – siedziba firmy

Na odwrocie wizytówki możesz umieścić logo i wypisać najważniejsze usługi, branże.

6. Serwisy ogłoszeniowe

Wykorzystaj popularne i darmowe serwisy ogłoszeniowe, które są miejscem łączącym wykonawcę usługi z klientem. Możesz opierać się na serwisach typu Fixly, czy lokalnych ogłoszeniach, takich jak olx.

To kolejne darmowe miejsca, gdzie możesz się ogłosić, a co za tym idzie, kolejne potencjalne źródło Twoich klientów.

7. Rodzina i znajomi

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z biznesem, koniecznie poinformuj o swoich usługach członków rodziny, przyjaciół i znajomych. Każda osoba, która wie, czym się zajmujesz, może polecić Cię w momencie, w którym usłyszy, że potrzebny jest wykonawca.

Za pośrednictwem rodziny i najbliższych znajomych, prędzej czy później uda Ci się zdobyć klientów.

8. Twoje prywatne media społecznościowe

Wykorzystaj swoje prywatne media społecznościowe, które już posiadasz do promocji swojej firmy. Napisz post, w którym informujesz o swojej działalności, dodaj zdjęcie (jeśli to możliwe) swoich realizacji i wykonanych usług. Skup się na tym, żeby przekazać w poście wszystkie najważniejsze informacje, zalety i podkreślić wyjątkowość swojej oferty. Pamiętaj także o tym, żeby posty na mediach społecznościowych nie były zbyt długie.

9. Wizytówka Google

Wizytówka Google, czy też profil Google My Business, to świetny i darmowy sposób na pozyskiwanie klientów. Taką wizytówkę możesz założyć klikając tutaj. Poza samym założeniem wizytówki jest kilka elementów, o które możesz zadbać bez specjalistycznej wiedzy:

 • Staraj się wypełnić jak najwięcej informacji na swojej wizytówce Google
 • Regularnie dodawaj aktualizacje/posty
 • Zadbaj o to, żeby na wizytówce były zdjęcia przedstawiające Twoje realizacje

Rozwijanie contentu na wizytówce jest ważne, ale czynników rankingowych jest zdecydowanie więcej. Jeżeli potrzebujesz pomocy w pozycjonowaniu wizytówki – skontaktuj się z nami.

10. Darmowe kreatory stron internetowych

Strona internetowa otwiera wiele drzwi, zwłaszcza w kontekście zwiększenia skuteczności reklam w internecie i poszerzenie firmy o nowe, najbardziej skuteczne kanały sprzedaży.

Istnieje możliwość stworzenia strony internetowej za darmo i chcemy o tym poinformować, jednak tę opcję zdecydowanie odradzamy.

W internecie znajdziesz kreatory stron takie jak Wix ,czy CanvaMySite. Taka strona internetowa po czasie jest jednak problemem. Dlaczego?

 1. Brak integracji – darmowe kreatory stron to często brak integracji z narzędziami, które mogą być niezbędne do skonfigurowania najbardziej popularnych kanałów sprzedaży, takich jak Meta czy Google Ads.
 2. Słabe możliwości dla pozycjonowania – SEO, czy też pozycjonowanie polega na zwiększeniu ilości i rankingu pozycji w wynikach wyszukiwania. Jeżeli chcesz wyświetlać się na wysokich pozycjach w Google, które przyciągną do Ciebie klientów, może to być nieosiągalne.
 3. Plastyczność – darmowa strona może w miarę ładnie wyglądać, ale nic poza tym. Na darmowych kreatorach możesz spodziewać się problemów, kiedy zechcesz wprowadzić konkretne zmiany, mogące poprawić współczynnik konwersji kontaktowych.

To tylko przykładowe problemy, na które możesz natrafić, kiedy korzystasz z darmowych kreatorów.

Jeżeli potrzebujesz strony internetowej, przystosowanej do dalszych działań marketingowych, na świetnym silniku WordPress, zapraszamy do kontaktu.

Warto przeczytać

Wykorzystaj jak najwięcej pozycji z powyższej listy 10 sposobów pozyskania klienta w branżach usługowych. Czym więcej źródeł klientów zbudujesz, tym lepiej. Poniżej przyjrzymy się najbardziej popularnym i skutecznym kanałom sprzedaży wykorzystywanym w świecie cyfrowego marketingu.

Skuteczny marketing online – nowoczesne rozwiązania

W dzisiejszych czasach, chcąc pozyskiwać klientów online, nie tylko strona internetowa jest podstawą. Bardzo ważne jest posiadanie kanałów sprzedaży, które sprowadzą zainteresowanych klientów na Twoją stronę, lub sprawią, że klienci sami będą się z Tobą kontaktować. W zależności od tego, jaki dokładnie jest Twój biznes – różny z wymienionych poniżej kanałów mogą sprawdzić się najlepiej. Na podstawie naszego doświadczenia i wiedzy, chętnie doradzimy Ci, czego rzeczywiście potrzebujesz.

Meta Ads

Najprościej mówiąc to reklamy na Facebook’u i Instagramie. Dzięki reklamom Meta, jesteśmy w stanie docierać do odbiorców na przykład na aktualnościach Facebook’a, rolkach, Instagram stories.

W Meta Ads niezwykle istotny jest wybór odpowiednich grup docelowych, do których chcemy trafić, dobra kreacja reklamowa (dobór formatu, grafiki, tekstu i wszystkiego dookoła).

Reklama w Meta służy do „przedstawiania się” potencjalnego klientowi. Bardzo istotne jest to, żeby zainteresować potencjalnego nabywce, mamy na to zaledwie kilka sekund – zainteresujemy lub odbiorca będzie przeglądać dalej.

Więcej informacji: Meta Ads

Google Ads

Reklama w Google to najczęściej odpowiadanie na potrzeby klienta. Nie „przedstawiamy się” jak ma to miejsce w wypadku reklam na Facebook’u, czy Instagramie, a wyświetlimy się potencjalnemu klientowi w momencie, kiedy będzie wyszukiwać usług podobnych do naszych.

Reklamą w Google kierujemy na stronę internetową, musimy więc zadbać, aby była dobrze zooptymalizowana. „Ładna” i zooptymalizowana strona internetowa sprzedawać będzie skuteczniej, dlatego często pomagamy przy przebudowaniu kilku elementów na stronie, przed startem reklam.

Reklama Google Ads przybierać może różne formy, nie jest to jedynie tekst w wynikach wyszukiwania, przykładowo reklama na YouTube, to też reklama Google Ads. Grafiki, które wyświetlają się w formie reklamy na zewnętrznych stronach internetowych typu Onet, to również Google Ads. Możliwości jest wiele, a ich przeznaczenie różne. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia strategia.

Więcej informacji: Google Ads

Pozycjonowanie/SEO

Kanał sprzedaży „bez budżetu reklamowego”. Co to oznacza?

SEO to przede wszystkim zbiór działań wykonywanych na stronie i poza nią, a ich głównym celem jest zwiększenie ilości słów kluczowych w wyszukiwarce i wysokości ich pozycji. Nie potrzebujemy dodatkowego budżetu reklamowego dla Google czy Meta, tak jak ma to miejsce w przedstawionych wcześniej płatnych kampaniach reklamowych.

Przykład: Jeżeli mamy firmę dekarską, świadczącą usługi we Wrocławiu, naszym celem jest wyświetlanie się na najwyższych pozycjach, bez dopisku „sponsorowane”, na słowach kluczowych takich jak: dekarz wrocław, budowa dachu wrocław, naprawa dachu wrocław. Takich słów kluczowych znaleźlibyśmy znacznie więcej, a ich dobór powinien mieć miejsce przed startem działań – powinny być dobierane w trakcie budowania strategii.

Pozycjonowanie po dłuższym czasie, w większości przypadków, staje się najbardziej opłacalnym kanałem sprzedaży biznesu. Gdzie więc jest ale? Przy SEO trzeba być bardzo cierpliwym. To proces długoterminowy i wyniki trzeba wypracować. W zależności od branży, w zależności od działań konkurencji i stanu strony „na dzień dobry” może to trwać od 3 do 12+ miesięcy. Wyniki są jednak bardzo trwałe i nie ma tutaj sufitu – SEO można rozwijać niemal ciągle, generując coraz to lepsze wyniki.

Więcej informacji: SEO

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów darmowych lub z bardzo niskim progiem wejścia, żeby pozyskiwać klientów w firmach usługowych. Wiele z nich nie wymaga także wielu czasu. Pamiętać trzeba jednak o tym, że usługi najbardziej specjalistyczne – takie jak Meta Ads, Google Ads, SEO, czy budowa strony – najlepiej pozostawić specjalistą. Samodzielne prace nad płatnymi kampaniami reklamowymi często kończą się przepaleniem dużego budżetu reklamowego. Źle prowadzone pozycjonowanie przez długi czas, też może mieć bardzo złe konsekwencje. Jeżeli potrzebujesz pomocy z doborem kanału, czy prowadzeniem marketingu internetowego w Twojej firmie – skontaktuj się z nami.

Scroll to Top